Wzrost liczby starszych ludzi w Polsce (zjawisko tzw. starzejącego się społeczeństwa) wymusza na bankach przystosowanie swoich ofert do tej grupy docelowej. Jednak na chwilę obecną zaledwie kilka banków posiada w swojej ofercie konta osobiste dedykowane starszym osobom.
Zasadniczą kwestią jest określenie wieku osoby, która w danym banku będzie kwalifikowała się jako senior. Tak naprawdę właściwy wiek zależny jest od ofert poszczególnych banków. Z reguły jednak bariera wiekowa, po której przekroczeniu klient jest traktowany jako senior, waha się w przedziale 50-60 lat.
Głównymi zaletami konta dla seniorów są obniżone opłaty za jego prowadzenie, możliwość dokonywania transakcji drogą telefoniczną, a nawet możliwość dostarczenia części gotówko bezpośrednio do domu (np. Bank Pocztowy).
Ponadto banki proponują dla seniorów wiele dodatkowych udogodnień. Do najpopularniejszych należą chociażby bezpłatne ubezpieczenie, pakiet pomocy domowej i medycznej (np. wizyta lekarza, hydraulika czy ślusarza) oraz liczne zniżki: na leki w aptekach, zwrot części kosztów poniesionych za leki itp. Ponadto właściciele kont dla seniorów często mogą skorzystać z innych produktów bankowych (np. pożyczek gotówkowych) na preferencyjnych warunkach.
Oprocentowanie kont dla seniorów są porównywalne z wysokością odsetek na zwykłych kontach bankowych. Jednak wiele opcji dodatkowych, które mogą osobie starszej znacznie ułatwić życie, z pewnością skuszą niejednego emeryta czy rencistę na skorzystanie z tej oferty.
Konta dla seniorów w doskonały sposób udowadniają, że bankowość nie jest wcale skomplikowana, a konto bankowe może posiadać każdy – nawet starsza osoba.